Կառավարության հեղինակած «Փախստականների եւ ապաստանի մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ նախատեսող օրենսդրական նախաձեռնությունը քննարկվեց առաջին ընթերցմամբ:
Հստակեցվում են անազատության մեջ պահվող անձանց կողմից փախստական ճանաչվելու եւ ապաստան հայցելու մասին դիմումների քննարկման, ընդունված բացասական որոշումների բողոքարկման ընթացակարգերը, սահմանվում են հստակ եւ կանխատեսելի ժամկետներ:
Ըստ ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության միգրացիոն ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանի՝ 2018-ին ՀՀ ապաստան ստանալու համար դիմել է 218 անձ, 2019-ին՝ 247, իսկ 2020-ին՝ 207:
Նախաձեռնությունը քննարկվել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում, ստացել դրական եզրակացություն: Պատգամավորների ներկայացրած գրեթե բոլոր առաջարկներն ընդունվել են:

В первом чтении обсуждалась предложенная правительством законодательная инициатива о внесении изменения и дополнений в закон РА «О беженцах и убежище».
Уточнены процедуры рассмотрения заявлений заключенных лиц о признании их беженцами и предоставлении убежища, обжалования принятых отрицательных решений, установлены четкие и предсказуемые сроки.
По словам руководителя Миграционной службы Министерства территориального управления и инфраструктуры РА А.Казаряна, в 2018 г. заявления о предоставлении убежища в Армении подали 218 человек, в 2019 г. - 247, в 2020 г. - 207 человек. Инициатива обсуждалась на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам, получила положительное заключение. Почти все внесенные депутатами предложения одобрены.